انواع بوتاکس را بشناسیم

همان طور که میدانید بوتاکس نام تجاری داروی Botulnum Toxin یا همان سم بوتولنیوم می باشد که با فلج کردن عضلات وظیفه خود را انجام می دهد.

اولین شرکت تولید کننده این دارو Alergan آمریکا می باشد که با ۲ نمونه استاندارد ۵۰ و ۱۰۰ واحدی تولید خود را آغاز و ادامه داده است و مورد تأیید تمامی پزشکان متخصص و جراح پلاستیک سراسر دنیا می باشد.

پرطرفدار بودن این دارو صرفاً به خاطر امنیت بالا و استاندارد بودن واحد های دارو می باشد این بدان معنی است که وقتی صحبت از بوتاکس ۵۰ واحدی آلرگان می شود دقیقاً به همان میزان ۵۰ واحد دوز دارو در آن سم می باشد و این امر باعث می شود پزشکان نسبت به دوز مورد نیاز بیماران تزریق را انجام دهند.

در صورتی که بوتاکس های چینی موجود در بازار ایران ۵۰ واحد آن به صورت Random پر می شود و اگر آزمایش واحد سنجی صورت گیرد امکان دارد در یک ویال ۵۰ واحدی ۳۵ واحد و یا ۷۵ واحد دوز دارو وجود داشته باشد لذا توصیه اکثر پزشکان و وزارت محترم بهداشت کشورمان نسبت به استفاده از بوتاکس های استاندارد می باشد.

در کشور ما ۴ برند مختلف موفق به دریافت گواهی بهداشت و کد IRC از وزارتخانه مربوطه شده است که به شرح ذیل می باشد:

Dysport (دیسپورت) محصول کشور انگلستان ساخت کمپانی Ipsen که دارای ۲ نوع ۳۰۰ واحدی و ۵۰۰ واحدی می باشد.

Nuronox (نورنکس) محصول کشور کره جنوبی ساخت کمپانی Medyfox و در دو نوع ۵۰ و ۱۰۰ واحدی می باشد.

Masport (مصپورت) محصول جمهوری اسلامی ایران ساخت شرکت مصون دارو و در ۱ نوع ۵۰۰ واحدی می باشد.

Xeomin (زئومین) محصول کشور آلمان ساخت کمپانی*** و در ۲ نوع ۵۰ و ۱۰۰ واحدی می باشد که این دارو بر خلاف دارو های دیگر موجود در بازار بین المللی نیازی به زنجیره سرد ندارد و چرخه پروتئینی در آن عملا صفر می باشد.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

به بالای صفحه بردن